Materiał: sznurek elastyczny, drewno, metal
rozmiar koralików (mm): 9 mm
Medalion św. Benedykta jest jednym z najstarszych i najmocniej znanych sakramentaliów w Kościele katolickim. Nazywany również medalikiem św. Benedykta, jest lubiany ze względu na przypisywane mu parametry ochronne. Uważa się, że pomaga bronić przed złem, pokusami i niebezpieczeństwami duchowymi, a także fizycznymi. Medalion ten jest szczególnie związany z zakonem benedyktynów i nosi symbole, a także inskrypcje wywodzące się z ich duchowości.
Na medalionie znajdują się:
-
Postać św. Benedykta z Nursji – najczęściej trzymającego w jednej ręce krzyż, a w drugiej regułę zakonną. Św. Benedykt jest założycielem reguły zakonnej benedyktynów i ojcem zachodniego monastycyzmu.
-
Krzyż św. Benedykta – na odwrocie medalionu znajduje się obszerny krzyż z literami, które stanowią skróty łacińskich fraz, uważanych za modlitwę przeciwko złym duchom:
- C S S M L – „Crux Sancti Patris Benedicti" („Krzyż świętego ojca Benedykta"),
- N D S M D – „Non Draco Sit Mihi Dux" („Niech szatan nie będzie moim przewodnikiem").
-
Inne inskrypcje – na medalionie widnieją też litery tworzące modlitwę:
- V R S N S M V – S M Q L I V B – „Vade Retro Satana! Numquam Suade Mihi Vana! Sunt Mala Quae Libas. Ipse Venena Bibas!" („Idź precz, szatanie! Nie namawiaj mnie do próżności! Złe jest to, co podajesz. Sam wypij swoją truciznę!").
Medalion św. Benedykta jest używany jako amulet ochronny. Noszony na szyi, umieszczany w domu czy samochodzie, jest formą wyrażenia ufności w Bożą opiekę i pomoc w przezwyciężaniu wszystkich przeciwności. Współczesny Kościół uznaje ten medalion za sakramentale, czyli znak modlitwy i błogosławieństwa.