Naturalny BURSZTYN BAŁTYCKI 100%, wykorzystywany w lecznictwie, jubilerstwie, kadzeniu lub na nalewki. Jego zapach podczas topienia to szlachetny, balsamiczny, leśny aromat o wyraźnym morskim pochodzeniu. Intensywnie wyczuwalny jod przywodzi na myśl odprężający spacer po plaży. Do uwolnienia zapachu potrzebuje nad wyraz dobrze rozgrzanego węgielka, za to sam aromat uwalniany jest wyjątkowo długo i zrównoważenie.
Do celów dekoracyjnych i na nalewkę bursztyn należy przepłukać ciepłą wodą.
wymiar granulek - od 2mm do 8mm.
Bursztyn bałtycki to znana i uznana od wieków skamieniała żywica naturalna z drzew iglastych. Jej główne złoża znajdują się w południowej części morza bałtyckiego i północnego. Występuje na głębokości od kilku do ponad stu metrów. Dzięki swojej niskiej masie, w trakcie chłodniejszych dni (kiedy woda ma pokaźniejszą gęstość), powoli podwyższa się do góry i jest wyrzucana na brzeg.
Ze względu na jego liczne, ciekawe własności znane są rozmaite użycia bursztynu. Leczniczo, noszony na szyi miał normować pracę tarczycy, pozytywnie wpływać na serce i układ krwionośny. Przykładany do ran i oparzeń miał działać przeciwzapalnie. Do dziś wielu miłośników medycyny naturalnej nad wyraz ceni bursztyn i z powodzeniem stosuje w leczeniu różnorodnych schorzeń. Uznaje się, iż wiek bursztynu sięga choćby 45 milionów lat. Pochodzi on z obecnych w tamtym czasie drzew iglastych, z których na skutek uszkodzeń kory wypływała żywica. Na przestrzeni wieków zawsze ceniony był za swoje walory dekoratywne i lecznicze. Przypisuje się mu także własności magiczne. Pierwsze znane nam zastosowanie bursztynu datuje się na ponad 5000 lat p.n.e., w starożytnym Egipcie.
najbardziej popularną formą stosowania bursztynu w medycynie jest postać nalewki. Przygotować ją można w nad wyraz prosty sposób: 50 g przepłukanego ciepłą wodą bursztynu należy zalać (najlepiej w słoiku) 1/2 litra spirytusu i odstawić w zacienione i chłodne miejsce na dwa tygodnie. Raz na kilka dni naczynie należy wstrząsnąć. Po tym czasie można zlać nalewkę. Pozostały bursztyn można użyć ponownie na drugą porcję nalewki. Należy go najpierw sproszkować w moździerzu, po jego wcześniejszym schłodzeniu w zamrażalniku, co ułatwi proces. Nalewkę po sporządzeniu należy trzymać w zacienionym miejscu. Najmocniej popularne jej zastosowania to:
- w przypadku bólu głowy nacieramy niewielką ilością nalewki skronie, czoło, dołeczki za uszami i nadgarstki.
- w sytuacji nerwobólów energicznie, kilkakrotnie wmasowujemy nalewkę w kręgosłup na odcinku od potylicy po samą kość ogonową.
- Na schorzenia sercowe warto wcierać nalewkę w klatkę piersiową na wysokości serca, mostku, łopatki. Pomaga także regularne dodawanie rano trzech kropel nalewki do herbaty. Smarowanie klatki piersiowej pomaga ponadto na kaszel.
- Dodawanie śladowej ilości nalewki do herbaty pomaga na zwiększenie wytrzymałości i uniemożliwia infekcjom. Niezwykle warto stosować nalewkę w ten sposób w sezonie grypowym.
Wymienione tutaj podstawowe działanie nalewki to tylko skrócony zbiór jej zastosowań. Specjaliści od medycyny naturalnej znają ich niemało więcej.
Bursztyn na przestrzeni lat był także wykorzystywany w innych celach, np. Stosowano go jako walutę w handlu. Obecnie największe zastosowanie znajduje w jubilerstwie.
Od stuleci bursztynem także kadzono. Jego zapach to szlachetny, balsamiczny, leśny aromat o wyraźnym morskim pochodzeniu. Intensywnie wyczuwalny jod przywodzi na myśl odprężający spacer po plaży. Do uwolnienia zapachu potrzebuje wyjątkowo dobrze rozgrzanego węgielka, za to sam aromat uwalniany jest bardzo długo i zrównoważenie.