Jak zwalczać przebarwienia potrądzikowe i po opalaniu?
Przebarwienia skóry mogą mieć różne pochodzenie. Czasami wynikają z kontaktu z alergenem i wtedy najczęściej mają charakter przejściowy. Są również i takie, które bez odpowiedniej pielęgnacji utrwalają się na skórze. Mowa tu przede wszystkim o przebarwieniach potrądzikowych i po opalaniu. Dziś podpowiemy, jak z nimi walczyć oraz jak zapobiegać ich powstawaniu.
Walka z przebarwieniami po trądziku i po opalaniu może być skuteczna - po jakie kosmetyki warto sięgnąć?
Przebarwienia po trądziku, jak i po opalaniu są skutkiem nadmiernej aktywności melanocytów. Wynika ona z zaburzeń hormonalnych, zarówno wydzielania progesteronu, androgenów, jak i estrogenów. Takie zaburzenia mogą wynikać ze stosowanej antykoncepcji, ale i czynników środowiskowych, np. stresu czy też przemian hormonalnych zachodzących w organizmie w związku z wiekiem bądź ciążą. Poza ustabilizowaniem hormonów istotne znaczenie ma właściwa pielęgnacja. Gdy już wystąpią przebarwienia na skórze po trądziku, który został zaleczony, to można sięgnąć po kosmetyki, które zniwelują widoczność owych śladów. Bardzo dobrze sprawdzają się sera i kremy zawierające niacynamid czy też witaminę C. Serum na przebarwienia z witaminą B3 jest szczególnie polecane dla osób zmagających się z trądzikiem, ale i plamami na skórze po opalaniu. Niacynamid reguluje wydzielanie sebum, a ponadto hamuje wydzielanie melaniny i rozjaśnia przebarwienia. Pozytywnie wpływa też na wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Serum należy nakładać zawsze na oczyszczoną skórę twarzy. W przypadku zmian potrądzikowych czy po opalaniu można stosować różne kosmetyki zawierające niacynamid. Ten składnik może zawierać także płyn micelarny czy też pianka myjąca. Obydwa produkty należy stosować po sobie dla dogłębnego oczyszczania, a następnie, przed nałożeniem serum, trzeba użyć toniku, który normalizuje pH skóry. Działanie serum, które dociera w głębsze warstwy skóry może wspomagać krem zawierający te same składniki aktywne. Ma on za zadanie dodatkowo zabezpieczyć barierę hydrolipidową przed przenikaniem zanieczyszczeń, a jednocześnie powinien zawierać filtry UV chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na skórze?
W przypadku trądziku ważne jest, by utrzymywać chorobę w stanie remisji, to znaczy dbać o prawidłową strukturę bariery hydrolipidowej i odblokowane pory skóry. Ich zaczopowanie powoduje nadmierne wydzielanie sebum, pojawienie się stanu zapalnego, a w konsekwencji pryszczy, po których często pozostają nieestetyczne przebarwienia. Istotne znaczenie ma tutaj dbałość o oczyszczanie skóry zarówno rano, jak i wieczorem, ale również stosowanie kosmetyków nawilżających, które jednocześnie nie przetłuszczają skóry i nie zatykają porów. Należy dbać, by produkty stosowane do makijażu także pozwalały skórze oddychać, a także stosować zbilansowaną dietę, która nie powoduje przesuszenia skóry czy też jej przetłuszczenia. Bardzo dobrze sprawdza się dieta bogata w kwasy Omega-3, Omega-6 i Omega-9, a także przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki tlenowe. Aktywność tych ostatnich bezpośrednio przyczynia się do fotostarzenia się skóry. Aby ją niwelować należy regularnie stosować kosmetyki z filtrem UV. Można wybrać też produkty w sprayu, które przeznaczone są do stosowania także na makijaż. Im wyższa ochrona przeciwsłoneczna, tym lepiej, dlatego najlepiej stawiać na kosmetyki z filtrem SPF 50+.