Jak się golić, by uniknąć podrażnień, mając wrażliwą skórę?
Golenie się dla wielu mężczyzn jest prawdziwą udręką, szczególnie gdy na powierzchni skóry szybko pojawiają się zaczerwienienia, a także inne podrażnienia. Na szczęście można to zmienić i dziś podpowiemy Wam, jak dbać o męską skórę i na co zwracać uwagę.
Rutynę pielęgnacyjną rozpocznij od oczyszczania
Zacznijmy od tego jak ważna jest odpowiednio przygotowana rutyna pielęgnacyjna. Należy rozpocząć ją od dokładnego przemycia skóry płynem micelarnym, który wbrew pozorom nie służy tylko do demakijażu. Jest bardzo delikatny, usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a także nadmiar sebum, a przy tym pozwala utrzymać prawidłowe nawilżenie. Dobrze sprawdza się do cery wrażliwej, a także podatnej na silne podrażnienia. Po przemyciu skóry płynem micelarnym trzeba jeszcze przemyć ją zimną wodą, która pobudzi krążenie krwi. Oczywiście dodatkowo sprawi, że kosmetyki lepiej będą się wchłaniać, a skóra zyska jeszcze lepsze nawilżenie. Teraz czas na żel. Jeżeli macie problematyczną skórę, to wybierzcie ten z niacynamidem, który oczyszcza, a także usuwa nadmiar sebum. Jeżeli natomiast Wasza skóra wymaga odpowiedniej dawki pielęgnacji, ale nie zmagacie się z trądzikiem czy zmianami skórnymi, to wybierzcie żel z dodatkiem aloesu, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Tworzy też na skórze film ochronny. Teraz czas na krem i najlepiej wybrać taki z dodatkiem niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego. Wzmacnia on warstwę hydrolipidową, a przy tym oczyszcza skórę.
Jak prawidłowo się golić - to trzeba wiedzieć?
Golenie zawsze należy rozpocząć od zmiękczenia zarostu. Jest to element niezbędny, by od razu na skórze nie pojawiły się podrażnienia, czyli krosty i zaczerwienienia. Warto użyć gorącego ręcznika, by otworzyć pory skóry. Następnie należy nałożyć ulubiony produkt zmiękczający zarost. Do cery wrażliwej sprawdza się żel do golenia, ale i pianka do golenia. Oczywiście jeśli preferujecie tradycyjne golenie, możecie też rozrobić mydło do golenia w tyglu, by nałożyć je nie opuszkami palców, a pędzlem do golenia. W przypadku wrażliwej skóry należy wybrać taki z włosia borsuka i to najwyższej jakości albo syntetyczny imitujący takie włosie. Dzięki temu powierzchnia pędzla nie będzie zbyt szorstka dla skóry. Nakładając w ten sposób produkt, można dodatkowo pobudzić krążenie. Produkt do golenia zarostu trzeba pozostawić na kilka minut, by rzeczywiście go zmiękczył. Następnie trzeba wybrać odpowiednie ostrze. Dla osób o wrażliwej skórze sprawdzi się maszynka motylkowa albo taka z zamkniętym grzebieniem. Warto nie golić się pod włos, a z włosem, co też zmniejszy ryzyko podrażnień.
Balsam po goleniu - jaki wybrać?
Jaki balsam po goleniu do skóry wrażliwej wybrać? Oczywiście taki, który ma dobry skład. Dobrze jeżeli znajduje się w nim prowitamina B5. Ma ona właściwości nawilżające, a także regeneruje naskórek i zmniejsza widoczność podrażnień. Kolejnym ważnym składnikiem jest alantoina, która również przyspiesza gojenie się skóry. Stymuluje wzrost zdrowej tkanki. Do tego wszystkiego tworzy na skórze warstwę ochronną, wzmacniając przy tym warstwę hydrolipidową. Jeżeli macie naprawdę bardzo delikatną skórę, to wybierzcie balsam po goleniu z masłem shea, które nawilża skórę, uelastycznia ją, a dodatkowo trzeba wiedzieć, że masło shea jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.